Ryan Retains Top European Ranking

18th Apr 2011 (agillespie)

David Ryan, Leinster and Irish #1 u15 Junior from Sutton Lawn Tennis Club, remains at #1 on the European Ranking List for a 3rd month running. David reached #1 status following his win at the French Junior Open in February.

Michael Craig from Ulster is at #4 on the same ranking list and Stephanie Ryan (sister of David) is at #8 on the Girls u13 European Ranking.

We are very proud of our Irish Junior Achievements reaching the Top Ten and we wish them future success as they move up age groups for next season.

WELL DONE

All Ireland Schools Final 2011

26th Mar 2011 (agillespie)

Leinster Squash would like to thank Ulster Squash for a wonderful day.

Results:

U/13 Girls – No opponents for Leinster Team
U/13 Boys Winners – St Fintans NS, Sutton – Oisin Dunne, Luke Logan, Frank O’Dea
U/13 Boys Runners-Up – Scoil Iognaid

U/15 Girls Winners – Santa Sabina College, Sutton – Aoife Turley, Lauren Keogh, Carla Scanlan
U/15 Girls Runners-Up – Strathern College
U/15 Boys Winners – Gaelchoiláiste Cheartharlach, Carlow – Ryan Luther, Cian Ó Dubhghaill, Micheál Ó Dálaigh
U/15 Boys Runners-Up – Scoil Iognaid

U/17 Girls Winner – St Angelas, Waterford
U/17 Girls Runners-Up – Gaelcholáiste Cheartharlach, Carlow – Niamh Ní Chaoimh, Fiona Ní Mhurchú, Jenny Ní Dhubhchonna
U/17 Boys Winners – St Fintans High School, Sutton – David Ryan, Cillian Dunne, Eoghan Turley
U/17 Boys Runners-Up – Campbell College

U/19 Girls Winners – Gaelcholáiste Cheartharlach, Carlow – Katelyn Ní DhóráinElaine Nic an MhaoirFiona Ni Chaoimh
U/19 Girls Runners-Up – Presentation Thurles
U/19 Boys Winners – Belvedere College – Daniel L’Estrange, Ben Logan, Jack Macken
U/19 Boys Runners-Up – Coleraine

Leinster Junior Open 2011 Results

18th Jan 2011 (agillespie)

Leinster Juniors make a huge impact in the Leinster Squash Junior Open held in Carlow.

We had a record number of Juniors, 106 entries, over 5 age groups in Boys & Girls sections. Leinster Squash would like to thank Ger Holohan, James McDermott and all their crew for running a fantastic event. We are delighted to announce winners as follows:

Boys u11
Winner: Conor Moran (Sutton LTC/Leinster)
Runner-Up: Todd Holden Gowdy (Belfast Boat Club/Ulster)
Girls u11
Winner: Rachel Quigley (Sligo LTC/Connaught)
Runner-Up: Ellie McVeigh (Belfast/Ulster)
Boys u13
Winner: Luke Logan (Sutton LTC/Leinster)
Runner-Up: Adam Fitzgerald (Galway LTC/Connaught)
Girls u13
Winner: Casey Luther (Carlow LTC/Leinster)
Runner-Up: Sinead Walsh (Dunhill/Munster)
Boys u15
Winner: David Ryan (Sutton LTC/Leinster)
Runner-Up: Ryan Luther (Carlow LTC/Leinster)
Boys u15b
Winner: Kevin McQuaid (Sutton LTC/Leinster)
Runner_Up: Stephen Murphy (Sutton LTC/Leinster)
Girls u15
Winner: Aisling Guerzoni (Oxfordshire/England)
Runner-Up: Griffin Gillanders (Mt Pleasant/Leinster)
Boys u17
Winner: Sean Conroy (Leinster CC/Leinster)
Runner-Up: Ciaran Maher (Thurles/Munster)
Girls u17
Winner: Breanne Flynn (Sutton LTC/Leinster)
Runner-Up: Orna Murray (Dunhill/Munster)
Boys u19
Winner: Conor Lavin (Sutton LTC/Leinster)
Runner-Up: Dan Harkin (Sutton LTC/Leinster)
Girls u19
Winner: Elaine Ware (Carlow LTC/Leinster)
Runner-Up: Fiona O’Keeffe (Carlow LTC/Leinster)

Full Results On www.tournamentsoftware.com